Kablovi i tipovi konektora za punjenje električnih automobila

Najveća razlika koju će vozač iskusiti između vozila sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem (ICE) i električnog automobila je način na koji toče gorivo. Dok je punjenje ICE vozila benzinom ili dizelom relativno jednostavno, električni automobili zahtevaju od vozača da promene svoje ponašanje. I baš kao bilo šta novo, prelazak na električnu mobilnost znači upoznavanje sa novim pravilima i terminologijom.

Za mnoge nove vozače električnih automobila, ovo ponekad može biti zbunjujuće. Koja je razlika između AC i DC punjenja, na primer? Ili možda između tri različita nivoa EV punjenja? Sa toliko novih termina koji se bacaju – i sa liderima u industriji i novopridošlicama koji podjednako usvajaju tehnologiju i termine koji im odgovaraju – lako ćete se izgubiti.

Jedna od tema koje vozače električnih automobila najviše zbunjuje je oko kablova za punjenje i konektora. Pošto (još) ne postoji univerzalni konektor za električne automobile, tačke za punjenje, kablovi za punjenje i konektori dolaze u mnogo oblika i veličina. Oni se razlikuju u zavisnosti od zemlje u kojoj se nalazite, vozila koje vozite i vrste punjača koje nameravate da koristite.

Sa toliko mnogo varijanti, izbor pravog kabla za vaše potrebe punjenja može izgledati zastrašujuće – ali ne mora biti. Čitajte dalje dok otkrivamo razlike između kablova za punjenje električnih automobila i utikača tako da možete sa sigurnošću da punite gde god da idete.

Šta je kabl za punjenje električnog automobila?
Dok neke stanice za punjenje dolaze sa pričvršćenim kablovima, a druge zahtevaju da ponesete svoje, kablovi za punjenje su suštinski deo punjenja električnog automobila, povezujući vaše vozilo sa tačkom za punjenje.

Kablovi za punjenje dolaze u četiri oblika ili „modela“ i svaki se koristi za određenu vrstu punjenja. Može biti malo zbunjujuće, s obzirom da režim ne mora nužno biti u korelaciji sa „nivoom“ punjenja. U ovom odeljku ćemo raspakovati razliku između kablova za punjenje Mode 1, Mode 2, Mode 3 i Mode 4 i koji je najpogodniji za koji tip punjenja.

Vrste kablova za punjenje električnih automobila.

Kabal za punjenje tip 1
Sa tip 1 kablom, jednostavno povezujete električni automobil sa standardnom AC utičnicom pomoću produžnog kabla i standardnog utikača. Kao rezultat toga, ne postoji komunikacija između vozila i punjača, što znači da ne postoje posebni sigurnosni sistemi ili zaštita od udara.

Ova vrsta punjenja je korisna za laka električna vozila poput e-bicikla i skutera, ali se ne smatra bezbednom za električne automobile i zabranjena je u mnogim delovima sveta.

Kabal za punjenje tip 2
Kada kupite električni automobil, on obično dolazi sa onim što je poznato kao Tip 2 kabl za punjenje kao standard. Ovi kablovi se priključe na vaš električni automobil na jednom kraju i standardnu kućnu utičnicu na drugom. Kabl takođe dolazi sa uređajem za kontrolu i zaštitu unutar kabla (IC-CPD) koji je odgovoran za kontrolu i komunikaciju između i zaštitu standardnog zidnog utikača i električnog automobila.

Iako je ovaj način punjenja nesumnjivo zgodan; pošto većina kućnih utičnica isporučuje samo do 2,3 kV snage, punjenje ovim metodom može potrajati dugo. Takođe može biti opasno ako se sprovodi nepravilno. Zbog toga preporučujemo da koristite ovaj kabl za punjenje samo ako je hitan slučaj.

Kabal za punjenje tip 3
Mode 3 kablovi se trenutno najčešće koriste za punjenje električnih automobila širom sveta. Ovaj tip kabla za punjenje povezuje vaše vozilo sa namenskom tačkom za punjenje električnih vozila — poput onih u kancelarijama i na radnim mestima, kućama i stambenim lokacijama, kao i na komercijalnim i javnim parkiralištima. Ovi kablovi su zaduženi za kontrolu, komunikaciju i zaštitu procesa punjenja i obično se povezuju na utikače za punjenje kao što su tip 1 ili tip 2.

Kabal za punjene tip 4
Kako prva tri režima šalju naizmeničnu struju u vozilo, a ta snaga se pretvara preko ugrađenog AC/DC pretvarača, oni stoje odvojeno od tipa 4. Kablovi za punjenje tip 4, s druge strane, se posebno koriste za punjenje jednosmernom strujom, i snaga se pretvara pre nego što se prenese na vozilo.

Često poznato kao brzo punjenje, kada punite električni automobil jednosmernom strujom, možete značajno smanjiti vreme punjenja. Međutim, ova vrsta punjenja prenosi mnogo više snage direktno na bateriju električnog automobila, kablovi moraju biti trajno povezani sa stanicom za punjenje i često su hlađeni tečnošću da bi se nosili sa toplotom.

Šta je utikač za punjenje električnog automobila?
Konektor za punjenje je konektor koji ubacujete u utičnicu za punjenje električnog automobila. Baš kao što se konektori uređaja razlikuju u zavisnosti od zemlje u kojoj se nalazite, konektori i utičnice za punjenje takođe se razlikuju u zavisnosti od marke vozila, nivoa punjenja i zemlje u kojoj su proizvedeni. Ipak, na sreću, većina zemalja sledi dole navedene standarde.

Konektor za punjenje tip 1
Konektori tipa 1 — koji se takođe nazivaju SAE J1772 — najčešće se koriste sa modelima vozila koji se nalaze u Japanu i Severnoj Americi. One su jednofazne i mogu da isporuče izlaznu snagu do 7,4 kV.

Konektor za punjenje tip 2
Konektor tipa 2 — koji se takođe nazivaju „Mennekes“ u odnosu na nemačku kompaniju koja ih je prvobitno dizajnirala — zvanični su standard utikača za Evropsku uniju. Ovi trofazni utikači imaju veći kapacitet prenosa snage od utikača tipa 1, isporučujući do 22 kV za privatno punjenje i do 43 kV za javno punjenje.

GB/T utikač za punjenje
Kina je razvila sopstveni sistem naplate koji se u nacionalnim standardima Guabiaoa naziva GB/T. Postoje dve varijacije GB/T utikača: jedan za punjenje naizmeničnom strujom i jedan za brzo punjenje jednosmernom strujom. GB/T AC utikač za punjenje je jednofazni, isporučuje do 7,4 kV. Iako izgleda isto kao utikač tipa 2, nemojte da vas zavara – igle i receptori su obrnuti.

DC utikači za punjenje

Kombinovani sistem punjenja ili skraćeno CCS je standard za brzo punjenje u Severnoj Americi (CCS1) i Evropi (CCS2). Zove se kombinovani sistem punjenja jer podržava i AC punjenje i DC punjenje između 50 kV i 350 kV.

Utikač CCS1 je poboljšana verzija AC utikača tipa 1, sa dodatna dva kontakta za napajanje koji omogućavaju brzo punjenje jednosmernom strujom. CCS1 je najčešći utikač za brzo punjenje širom Severne Amerike, pored Tesline Supercharger tehnologije koja ima sopstveni utikač i može da se puni brzinom do 350 kV. CCS2, sa druge strane, je poboljšana verzija AC utikača tipa 2 sa dodatna dva kontakta za napajanje da bi se omogućilo brzo punjenje jednosmernom strujom.

CHAdeMO utikač za punjenje
Razvijeni u Japanu, većina CHAdeMO utikača za punjenje omogućava brzo punjenje do 200 kV, kao i dvosmerno punjenje. Trenutno, Azija prednjači u proizvodnji električnih automobila kompatibilnih sa CHAdeMO utikačima, a CHAdeMO je najavio da je razvio tehnologiju koja može da puni između 200 kV i 400 kV.

Međutim, ove brzine nisu široko dostupne širom Evrope i Severne Amerike—gde CHAdeMO obično ide samo do 63 kV. U Evropi, od 2018. godine, CHAdeMO utikači se polako gase pošto je CCS2 nadmašio ove brzine punjenja i postao zlatni standard širom kontinenta.

GB/T utikač za punjenje
Trenutni GB/T DC priključak za punjenje može da isporuči do 237,5 kV. Kineski savet za električnu energiju takođe trenutno razvija novu verziju, u partnerstvu sa udruženjem CHAdeMO, koja bi mogla da isporuči do neverovatnih 900 kV.

Ova najnovija verzija – nazvana ChaoJi – omogućava punjenje jednosmernom strujom sa preko 500 kV, istovremeno osiguravajući da konektor bude lagan i kompaktan sa kablom manjeg prečnika, zahvaljujući tehnologiji hlađenja tečnošću kao i uklanjanju mehanizma za zaključavanje sa konektora na vozilo strana. Sa dva najveća tržišta električnih vozila (EV) koja su već prisutna, a druga uključujući Indiju i Južnu Koreju, koja takođe izražavaju jake interese, ChaoJi bi mogao da parira CCS2 kao dominantnom standardu u budućnosti.

Tesla utikač za punjenje
Sa 30.000+ superpunjača, Tesla poseduje i upravlja najvećom globalnom mrežom za brzo punjenje na svetu. Do nedavno, ova mreža je bila isključivo za vozače Tesle, međutim, 2021. godine, Elon Musk je najavio da će se Supercharger mreža otvoriti i za druga vozila.

Supercharger ima svoj sopstveni utikač koji izgleda kao obična AC utičnica tipa 2, ali ne dozvoljava punjenje drugim ne-Teslama. Dok Teslina mreža Supercharger dominira na severnoameričkom tržištu punjenja, oni su, međutim, napravili ustupke u Evropi i počeli da prave svoja vozila sa CCS2. U isto vreme, Tesla je najavila da konačno dolazi njihov vlasnički adapter za utičnice CCS na Tesla — omogućavajući Teslinim vozačima van Evrope da se pune na stanicama za punjenje koje nisu Tesla DC.

Spremni za početak punjenja?
Sa toliko mnogo kablova za punjenje i tipova utikača, može biti zbunjujuće znati koji je pravi za vaše vozilo. Nadamo se da vam je ovaj članak pomogao da se upoznate sa najčešćim tipovima kako biste mogli da počnete sa punjenjem sa lakoćom.

Sve EVBok AC stanice za punjenje su kompatibilne sa konektorima tipa 1 ili tipa 2. Pošto su ovi konektori standard u većini zemalja, možete sa sigurnošću da koristite EVBok stanice za punjenje za punjenje vašeg električnog vozila. EVBok brzi punjači su kompatibilni sa CCS1, CCS2 i/ili CHAdeMO konektorima kako bi se osiguralo da rade sa većinom električnih automobila na tržištu.

Izvor: EVBox

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *