Cilj dijagnostike zasnovane na strategiji je da pruži smernice kada kreirate plan akcije za svaku specifičnu dijagnostičku situaciju.
Prateći sličan plan za svaku dijagnostičku situaciju, postići ćete maksimalnu efikasnost prilikom dijagnostike i popravke vozila. Prvi korak vašeg dijagnostičkog procesa uvek treba da bude razumevanje i provera zalbe korisnika. Poslednji korak vašeg dijagnostičkog procesa treba da bude popravka i verifikacija popravke. Pogledajte sledeću tabelu za ispravnu dijanostiku zasnovanu na strategiji:

1.Razumeti i potvrditi zalbu korisnika: Prvi deo ovog koraka je da se od klijenta dobije što više informacija. Da li na vozilu postoji dodatna oprema? Kada se kvar javlja? Gde se kvar javlja? Koliko dugo traje? Koliko često se desava? Da bi potvrdio kvar, tehničar treba da bude upoznat sa normalnim radom sistema i da se za sve potrebne informacije obrati vlasniku ili servisnom priručniku.
Ovde mogu da napomenenem da je poznavanje sistema kljucno, ako niste sigurni kako nesto treba da funkcionise, da li ste u mogucnosti da potvrdite gresku i popravite vozilo?
2.Vozilo radi kako je projektovano: Ovo stanje postoji kada se utvrdi da vozilo radi normalno. Stanje koje opisuje kupac može biti normalno. Uporedite sa drugim sličnim vozilom koje normalno radi pod istim uslovima koje opisuje kupac. Objasnite kupcu svoje nalaze i rad sistema.
3.Preliminarne provere: Izvršite detaljnu vizuelnu inspekciju. Pregledajte istoriju servisa. Otkrijte neobične zvukove ili mirise. Prikupite informacije o dijagnostičkom kodu problema (DTC) kako biste postigli efikasnu popravku. Savetujem da se na pocetku skenira kompletan auto( svi dostupni moduli) i da se sacuva dijagnosticki izvestaj pre i posle popravke. Ovo moze biti zgodno iz vise razloga.
4.Izvršite objavljenu dijagnostičku proveru sistema – vozilo: Dijagnostička provera sistema – vozilo potvrđuje pravilan rad sistema. Ovo će dovesti tehničara u organizovan pristup dijagnostici i identifikovati koju kategoriju dijagnostike da izvrši.
5.Proverite povezane biltene (TSB, TPI, Tips, DDTSB itd.), opozive i preliminarne informacije (PI). Ovo vam moze biti posebno zgodno i ustedeti vam mnogo vremena, ako se ista greska pojavljuje cesto proizvodjac ili nezavisno telo(DDTSB), moze imati vec spreman dokument sa resenjem ili uputsvom kako da se pristupi resavanju problema. Ovo ne treba da korisitite kao zamenu za razumevanje sistema, nego kao alat za bolju produktivnost.

6.Dijagnostičke kategorije:
6.1. Trenutni DTC: Pratite naznačenu DTC dijagnozu da biste izvršili efikasnu popravku. Pogledajte listu dijagnostičkih kodova kvarova (DTC) – Vozilo.
6.2. Simptom – Nema DTC: Izaberite odgovarajuću dijagnozu simptoma. Pratite dijagnostičke korake ili sugestije da biste dovršili popravku. Pogledajte Simptomi – Vozilo.
6.3. Nema objavljene dijagnostike: analiziramo zabrinutost. Razviti plan za dijagnostiku. Šeme servisnog priručnika će vam pomoći da vidite elektricne seme, mase, ulazna i izlazna kola sistema. Takođe možete identifikovati spojeve i druge oblasti u kojima je više kola povezano. Pogledajte lokacije komponenti da biste videli da li komponente, konektori ili uprtači mogu biti izloženi ekstremnoj temperaturi, vlazi ili korozivnim sredstvima (so na putu, kiselina iz akumulatora, ulje ili druge tečnosti). Koristite eletricne seme, kao i opis i rad sistema.
6.4. Povremeni/istorijski DTC: Povremeni uslov je onaj koji se ne javlja kontinuirano, može biti teško duplirati i javiće se samo kada su ispunjeni određeni uslovi. Generalno, prekidi su uzrokovani neispravnim električnim vezama i ožičenjem, neispravnim komponentama, elektromagnetnim/radio frekventnim smetnjama, uslovima vožnje ili opremom za prodaju. Sledeći pristupi/alati mogu se pokazati korisnim u lociranju i popravljanju povremenog stanja ili istorijskih DTC-a.
• Kombinovanje znanja tehničara sa dostupnim servisnim informacijama.
• Procenite simptome i stanja koje je kupac opisao na listovima za verifikaciju zabrinutosti korisnika.
• Sledite predloge o testiranju na povremene uslove i loše veze.
• Koristite dostupni alat za skeniranje, digitalni multimetar ili J-42598-B sa mogućnostima snimanja podataka.
7.Izolujte osnovni uzrok, a zatim popravite i potvrdite popravku: Nakon izolovanja osnovnog uzroka, izvršite popravku i potvrdite ispravan rad tako što ćete izvršiti verifikaciju dijagnostičke popravke. Provera da li je DTC ili simptom ispravljen mora uključivati testiranje vozila na putu u realnim uslovima voznje.
Pravilno testiranje posle poprvake se vrsi na sledeci nacin: 30-60 minuta voznje u sledecim uslovima 70% gradska voznja, 30% autoput ili otvoreni put.